Biometrické systémy

Biometrické systémy poskytují moderní metodu pro idnetifikaci konkrétního uživatele, která je založena na měření nějáké biologické charakteristiky člověka, která je jedinečná a neměnná.
Biometrické čtečky bývají doplňkem pro přístupové, nebo bezpečnostní systémy

Optoelektrické

+ Vysoká kvalita, odolnost vůči statické elektřině
– Větší rozměry, značištění, či poškození prstu může mít za následek špatný scan

Kapacitní

+ Malé rozměry, jednoduchý princip, vysoká kvalita
– Krátká životnost

Elektroluminiscenční

+ Malé rozměry, dobrý poměr cena x výkon, čtení i extrémně suchých otisků
– Menší odolnost vůči mechanickému poškození, náchylnost na znečištění vodou / prachem

Multispektrální

+ Funguje za extrémních podmínek (stříkající voda, sníh..), čte nevýrazné otisky (např. ze znečištěného prstu), disponuje detekcí útoku

Tato technologie zkoumá rozložení žil – konkrétně se jedná o ztenčování žil, úhly mezi žilami, jejich vzájemné propojení, postavení, nebo délky. Tyto informace jsou poté využity k ověření.

Duhovka

Pravděpodobnost nalezení dvou stejných duhovek je o 1050x menší, než pravděpodobnost, že naleznete dva stejné otisky prstu.  Aktuálně neexistuje žádná jiná externí charakteristika člověka, která by byla více rozlišovací.

  • Možnost čtení skrze standartní videokameru
  • Nemožnostr chirurgické modifikace duhovky
  • Duhovka zůstává stejná po celý život
  • Nemožnost obelhání systému

Sítnice

Snímače sítnice lidského oka se jeví jako nejbezpečnější biometrická identifikační metoda. Neexistují chybná přijetí a chyba se také jeví být nemožnou. Naopak pravděpodobnost chybného odmítnutí je relativně velká a proto tato metoda není vhodná všude a instaluje se na velmi bezpečné kontrolní systémy, jako jsou jaderné reaktory, či vojenská zařízení.

Proč biometrii?

Autorizace je proces, kterým si například počítač, či jiné zařízení ověřuje, zda-li jej ovládá pověřená osoba. V tomto směru je hodně využíváno hesel, PINů, či přístupových karet. Dnes je už ovšem hodně způsobů, jak tyto autorizační procesy obelhat (odposlechnutí hesla, ukradení přístupové karty..) a právě zde nastupuje na řadu biometrie, která jednoznačně identifikuje konkrétní osobu, přičemž svůj identifikátor nelze nikomu předat, či jinak sdělit. Tímto se vyhneme riziku neoprávněné autorizace.